Ukrainian Catholic Church of the Transfiguration

УКРАЇНСЬКA КАТОЛИЦЬКA ЦЕРКВА ПРЕОБРАЖЕННЯ ГОСПОДНЬОГО

ЧАС ВЕЛИКОГО ПОСТУ

Leave a comment

LoveForgive“Щороку настає ця благословенна, сприятлива, як кажуть наші літургійні тексти, пора Великої Чотиридесятниці. Того періоду літургійного року, під час якого ми підготовляємося до найбільшого християнського свята — Пасха. У цей період Церква різними способами намагається доносити до нас дуже важливі речі, які стосуються нашого християнського духовного життя”, — розповідає Максим Тимо, магістер богослов’я,Початок святого Великого посту – сприятлива пора.

“Возсіяла благодать Твоя, Господи, возсіяло просвічення душ наших! Ось – пора сприятлива, ось – пора покаяння, відкиньмо вчинки темряви і зодягнімося у зброю світла, щоб, перепливши велике плесо посту, досягли ми тридневного Воскресіння Господа і Спаса нашого Ісуса Христа, що спасає душі наші” (Стихира вечірні першого дня Великого посту, глас 4).

Стихиру, яку співаємо сьогодні на вечірні можна прирівняти до увертюри перед величною оперою. Слова стихири задають тон для цілого Великого Посту – радісний, натхненний, енергійний. Наче ми відправляємося в подорож, хоч і нелегку, зате захопливу і дуже потрібну для нас.

Протягом цієї подорожі важливе все – і молитва, і стриманість, і смирення, і милостиня, однак основним її лейтмотивом завжди буде світла радість. Вона мов та сіль, що зберігає їжу і додає їй смаку. “Якщо сіль звітріє, чим її солоною зробити?” Християнство без радості підозріле і небезпечне, бо вмить перетворюється на ідеологію духового самовдосконалення і вдосконалення всього навкруги. А радість звертає наші серця до Джерела, вона надає сенсу, наповнює, бо пов’язана з любов’ю, а не з виконанням обов”язку.

У стихирі піст названо також порою покаяння. Покаяння – це не лише визнання своїх провин, жаль за гріхи і перепрошення Бога за них (хоча це важливі його
аспекти). Покаяння передовсім – це зміна погляду на Бога і світ, зміна орієнтирів, зміна системи цінностей. В Євангелії на самому початку йдеться про покаяння як певну вимогу з огляду на наближення Царства Небесного. Покаяння ставить нас перед викликом: наскільки серйозно ми трактуємо Бога і речі у світі. Перевірити свої пріоритети, перевірити свої звички.

Куди вони нас ведуть, куди ми подорожуємо, до якої цілі? Богослужіння нас вчить, що ціллю великопосного шляху є Пасха Господня. І справа не лише в тому, щоб дочекатися свята Пасхи, яке настане наприкінці Посту. Суть в тому, що ціле наше життя повинне вести нас до “Воскресіння Господа і Спаса нашого Ісуса Христа”, до
повноти нового життя у Воскреслому, до нового творіння. Таким чином Піст є щорічною нагодою, щоб пригадати собі і усвідомити, що кожна пора в нашому житті є сприятливою для змін на краще, для зустрічі зі самим собою, з нашим ближнім і Господом, який подолав смерть.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s