Ukrainian Catholic Church of the Transfiguration

УКРАЇНСЬКA КАТОЛИЦЬКA ЦЕРКВА ПРЕОБРАЖЕННЯ ГОСПОДНЬОГО

Молитва за мир | Prayer for peace

Leave a comment

PrayforUkraineAll the Catholic bishops of Ukraine called for 24 hours of Fervent Prayer for peace in Ukraine from Dec. 7 to the 8th. The appeal was signed by the heads of the Ukrainian Greek-Catholic Church and the Ukrainian Roman Catholic Church, as well as the Bishop of Mukachevo.

“For the fourth successive year war has been undertaken against our land. The faithful of Ukraine bring daily to the altar of God the tears and pain of the people, beseeching God to free them from the invasion, grant protection and help for those who suffer and eternal peace for deceased”, the bishops’ letter states about the aim of such initiative.

In addition, on the occasion of approaching the Nativity of Our Lord the bishops renew their request to all believers for fervent prayers for peace … combined with a fast and appropriate intention “according to the recent practice of every church community”.

Bishops also requested the clergy of retreat centres and sanctuaries to regularly hold vigils for peace in Ukraine.

UGCC Department for Information

***

Від 7 до 8 грудня 2017 року відбулася Доба усильних молитов за мир в Україні, яку поручили провести душпастирям, настоятелям спільнот богопосвяченого життя, провідникам молитовних груп Блаженніший Святослав, Глава Української Греко-Католицької Церкви, Мечислав (Мокшицький), Митрополит Львівський Римо-Католицької Церкви в Україні та Мілан (Шашік), єпископ Мукачівський.

“Четвертий рік поспіль проти нашої Батьківщини ведеться війна. Щоденно віруючі люди України несуть до престолу Всевишнього сльози і біль рідного народу, благаючи в Господа визволення від напасників, захисту і допомоги для тих, хто страждає, вічного спокою для загиблих. Із сердець мільйонів наших співвітчизників до неба лине крик-благання про Боже змилування і про довгоочікуваний мир!” – йдеться у заклику про ціль і мету такої ініціативи.

Крім того, єпископи у Заклику з нагоди наближення до Різдва Христового поновлюють прохання до усіх вірян про ревні молитви за мир … поєднана з постом і відповідними молитовними наміреннями, “згідно з дотеперішньою практикою кожної церковної спільноти”. Єпископи також звернулися з проханням до настоятелів відпустових центрів та санктуаріїв проводити регулярні молитовні чування за мир в Україні.

Департмент інформації УГКЦ

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s