Ukrainian Catholic Church of the Transfiguration

УКРАЇНСЬКA КАТОЛИЦЬКA ЦЕРКВА ПРЕОБРАЖЕННЯ ГОСПОДНЬОГО

Celebrating 70-years of UCWLC at our Parish | До 70-ліття нашого відділу ЛУКЖК

Leave a comment

UCWLC-logoIn spite of the demands of wartime, Canada’s Ukrainian Catholic women established the Ukrainian Catholic Women’s League of Canada in 1944.

Three years later, recognizing the wisdom of a national organization, the women of our Parish decided to establish a UCWLC branch in Kitchener and join this impressive and unprecedented initiative.

This week, we honour their 70 years of service to our Church, our parish, and the Kitchener-Waterloo community.

We honour and thank the many women who have been an inspiration to us all!

***

Три роки після створення Ліги Українських Католицьких Жінок Канади, жінки нашої парафії рішали приєднатися до цієї ініціативи поєднати всіх жінок нашої УГКЦ в Канаді. Ця справа не була простою, бо ж це якраз перші роки після Другої Світової Війни.

Життя в Канаді не було легке, громада котра існувала щиро вітала перших повоєнних переселенців (т. зв. ДіПі), але сили та можливості були обмежені. Одначе основноположники були віддані та відважні: їх не подолати! Вони відважно та щиро розвивали свою діяльність на добро парафії, на збереження української греко-католицької ідентичности нашої громади, та водночас бажали зробити значний вклад в канадське громадське життя. З цією візією та Божою допомогою вони розпочали свою надзвичайно плідну роботу!

Ми їх нині вітаємо та дякуємо за довгі роки служіння.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s