Ukrainian Catholic Church of the Transfiguration

УКРАЇНСЬКA КАТОЛИЦЬКA ЦЕРКВА ПРЕОБРАЖЕННЯ ГОСПОДНЬОГО

What does it mean to “celebrate that which we receive as gift”?

Leave a comment

Celebration commonly refers to an event we want to remember, cherish, be happy about—like the birthday of someone we love. When we celebrate a birthday, we are glad that that individual was born.

It’s the same with our baptism—when we received from the Lord the gift of eternal life, the gift of salvation. This gift would be latent if we forgot about it.

The Divine Liturgy is that moment when we deepen our awareness of the gift of eternal life, salvation, the gift of God’s love, God’s graciousness; we experience and accept it anew, that is—we celebrate. And if we celebrate something, the celebration cannot be an obligation, because our joy springs from our desire to celebrate; we celebrate because it’s important to us.

There’s another thing that we should be conscious of, and I think it’s slightly problematic. That is, the significance of the term “liturgy”, which means “cooperation”, “in common”. All liturgical services, not only the Divine Liturgy—are a time of collaboration amongst God and us.

God gives us grace, peace, love, but we also open ourselves to God, sing, pray, give praise.

А що означає “святкування того, що ми отримали як дар”?
Коли говоримо про свято, в загальнолюдському вимірі, то маємо на увазі, що ми згадуємо якусь подію і, святкуючи її, переживаємо її наче наново, розкриваємо її зміст, тішимось з того, що вона відбулася. Особливо це стосується дня народження близької нам людини. Коли святкуємо день народження, то тішимося, що ця людина народилася.

Так само хрещення – це подія, коли ми отримали від Господа дар вічного життя, дар спасіння. І цей дар був не дієвий, якби ми про нього більше ніколи не згадували, не усвідомлювали наново. Божественна Літургія є тим моментом, коли ми поглиблюємо свідомість дару вічного життя, спасіння, дару Божої любові, Божої благодаті, переживаємо його і відкриваємо наново, тобто – святкуємо. А якщо ми щось святкуємо, це не може бути обов’язком, бо радість полягає в тому, що ми хочемо це робити, бо для нас це важливо.

Є ще одна річ, яка має з’явитися у нашій свідомості, і, мені здається, що з тим є трохи проблема. Це розкриття самого змісту слова “Літургія”, що означає “співпраця”, “спільна справа”. Усі богослужіння, не тільки Літургія, – це час співпраці між нами і Богом. Бог нам дає свою благодать, мир, любов, але ми теж відкриваємося до Нього, Йому співаємо, молимося, Його прославляємо.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s